LEKCJE ODPOWIEDZIALNOŚCI

admin   19 kwietnia 2018   Możliwość komentowania LEKCJE ODPOWIEDZIALNOŚCI została wyłączona

Uczniowie klas 4 TŻc, 4 TŻb , 4 TG, 4TRM, 4THa, 4TA, 3TH, 3TGM wzięli udział w niecodziennych lekcjach, podczas których o konsekwencjach nie przestrzegania przepisów prawa odpowiadali skazani. Spotkania poprowadził por. Krystian Rynarzewski, pracownik służby więziennej z Zakładu Karnego w Gębarzewie.
W trakcie pierwszego ze spotkań uczniowie poznali osadzonego odbywającego karę pozbawienia wolności za przestępstwo komunikacyjne. Skazany spowodował wypadek na skutek używania w czasie jazdy samochodem telefonu komórkowego, w wyniku czego w wypadku zginęły dwie osoby. Skazany przestrzegał uczniów, aby nigdy nie używali podczas prowadzenia samochodu telefonu komórkowego.
Opowiedział uczniom jak doszło do wypadku oraz co działo się w jego życiu, od wypadku do momentu rozpoczęcia odsiadywania wyroku. Przedstawił swój osobisty dramat, ale podkreślił również, że ma świadomość, że spowodował także dramat rodzin osób, które poniosły śmierć w tym wypadku.
Podczas drugiego spotkania uczniowie poznali skazanego, który za rozboje i kradzieże otrzymał wyroki i odsiaduje karę pozbawienia wolności. Osadzony przedstawił uczniom swoje życie i to, co doprowadziło do utraty wolności. Przestrzegał przed angażowaniem się w działania grup przestępczych i opisał konsekwencje jakie ponosi się za łamanie prawa. Obaj skazani opowiedzieli jak wygląda ich życie w więzieniu.

Lekcje te cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy z zaciekawieniem wsłuchiwali się w słowa skazanych, którzy przestrzegali młodzież przed łamaniem prawa. Dzięki zaangażowaniu Służby Więziennej uczniowie zapoznali się z dostępną formą oddziaływań resocjalizacyjnych i zaangażowania w proces społecznej readaptacji przez osoby odbywające karę pozbawienia wolności. Udział skazanych w lekcji jest świadectwem ich odpowiedzialności i dojrzałości. Nie każdy potrafi przyznać się do błędu i dzielić się z innymi swoimi negatywnymi doświadczeniami. Te spotkania przyczyniły się do bliższego poznania życia za więziennym murem, a także zastanowienia się nad własnym postępowaniem.

IMAG1568 IMAG1569